המנונים אורבניים - נועה סטרלינג - כתיבה ככלי להתפתחות אישית ומקצועית

המנונים אורבניים

שחור זה ה-30 החדש
27 באפריל 2011
יומיומי ונכון
5 במאי 2011

אריאל מחל, אמן צעיר שמתעד את העיר שלו, אמסטרדם, הצליח ללכוד רגש גדול בתצלומים פשוטים שהוצגו בתערוכה קטנה בתל אביב

יש לי חיבה עזה במיוחד לצילומים אורבניים, ללכידה הרגעית הזו של משהו אחד קטן מתוך שגרת יומה של עיר שמתנהלת במהירות שיא, פועמת בלי הפסקה. אתמול, כשצפיתי בחתונה המלכותית, התרגשתי יותר מהכל מהמוני הלונדונים והלא-לונדונים שהגיעו לעמוד שעות ולילות בקור המקפיא של העיר כדי לזכות ברגע אחד מזוכך של מלכות.

מראה ההמונים שגדשו את הייד פארק, מראה הדגלים והאיפור הכחול-אדום-לבן, השלטים וקריאות ההתרגשות, העבירו את הרגש הלאומי הרבה יותר מאותה פסיעה מחושבת של הכלה בשמלת הברטון לאלכסנדר מקווין, או הנפנוף האצילי, המבוים, של החתן ואחיו בנסיעה אל ווסטמיניסטר.

הצילומים מעיר הביג בן שהתפרסמו רגעים אחר כך בפייסבוק, בטוויטר ובכל שאר האתרים חיזקו את התחושה שמדובר ביום חג, לא רק לווילס וקייט, גם למשפחה הלונדונית הפשוטה שבאה לפארק העירוני להיות חלק מאירוע ענק, לחוות משהו של פעם בחיים.

מלונדון לזירה אורבנית אחרת. היום הוא יום המלכה בהולנד, יום כתום בו אמסטרדם הופכת מעיר של צ’יפס עם מיונז לעיר של בלונים וסרטים כתומים, חגיגות ברחובות והרבה מאד אנשים שגודשים את הדאם ואת שאר אתרי העיר. אמסטרדם היא אחת הערים האהובות עליי, ביום חג וגם בימים שגרתיים, לכן התערוכה הקטנה של אריאל מחל, שהתקיימה בפסח במתחם התחנה, ריגשה אותי.

כמעט ופספסתי את צילומיו של אריאל שהוצגו בחדר אחורי באחד המבנים של המתחם, מסתתרים מאחורי תערוכה אחרת, שזכתה לקצת יותר פרסום. כשגיליתי שמדובר באמסטרדם האהובה, נשאבתי לתיעוד העירוני שלו, הצבעוני.  סוד הקסם של צילומיו הוא חוסר ההתחכמות והתמימות הענקית שמתגלמת במשחק בין אורות וצללים, בהירות וערפול. כמו תרגיל בבית ספר לצילום.

אריאל בן ה-29 מתגורר באמסטרדם ועובד על סרט דוקומנטרי שעוסק באמנות ושגעון (השידוך הכי קדוש, מעניין ועתיק בעולם) ומצלם את רחובותיה ההולנדיים של העיר בחורף ובקיץ, כשהם מלאים וריקים, חוגגים או סתם מתעוררים/הולכים לישון. הצילומים האורבניים, מצד אחד פשוטים ותמימים ומצד שני לוכדים את העיר באופן שגורם לך להרגיש אי נוחות לא מזיקה ואפילו קלסטרופוביה, גרמו לי להתגעגע לתעלות ולסמטאות. אולי בקרוב.  

Facebook Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Loading...
%d בלוגרים אהבו את זה: