4 שאלות שיעזרו לך לכתוב תוכן שיווקי בלי לוותר על הסיפור שלך - נועה סטרלינג - כתיבה ככלי להתפתחות אישית ומקצועית

4 שאלות שיעזרו לך לכתוב תוכן שיווקי בלי לוותר על הסיפור שלך

כתיבה
זו תהיה שנת ה”למה כן” שלי
1 בינואר 2018
פרפקציוניזם בכתיבה
זה באמת צריך להיות מושלם? כך תכתבי בלי להיתקע ותפרסמי יותר
14 בפברואר 2018
ארבע שאלות מנחות לכתיבת תוכן שיווקי

שרון שכותבת תכנים לעמוד שלה בנושא של עיסויים רפואיים נתקעת בכל פעם שהיא מתיישבת מול המקלדת לכתוב. בראש רצים המון רעיונות, הם יצירתיים וייחודיים לה. הם נובעים משנים של קריאת ספרים בתחום, ממקרי הבוחן שהיא מתעדת בקפידה ומשיחות עם מטופלים.

כשהיא מתיישבת לכתוב היא בדרך כלל נתקעת וזה לא בגלל שאין לה מה להגיד. היא מתקשה להגדיר מה היא בעצם רוצה להגיד. תוכן יצירתי ומלא בערך נשלח אל האוויר כדי לחבר אלינו אנשים, שאולי יהפכו ללקוחות – האתגר שלה היה לשלב בין הסיפורים, התובנות והמסר הסופי. אני יודעת שהסיטואציה הזו חוזרת אצל נשים רבות שמגיעות לסדנאות שלי.

בין יצירתיות למכירתיות יש מעצור טבעי, כי לא כולנו אוהבות ממש למכור

יצירתיות היא המילה המנחה בעיניי בכל הקשור לכתיבה. לא משנה אם היא אישית או כתיבה שיווקית. זה המקום הזה שבו אנחנו מרשות לעצמנו לפרוח לגמרי, לעוף גבוה ופשוט להוריד הכל אל הדף.

אחר כך נעשה סדר, ננקה, נשפץ את רצף המשפטים או את חלקי הפסקאות שכתבנו, ניתן להם רצף הגיוני – סיפור.

כשאנחנו כותבות פוסט לעמוד העסקי, מאמר לבלוג או כל טקסט אחר שאמור לקדם את העסק שלנו, אנחנו חייבות להבין שיש משהו אחד שמפריד בין כתיבה חופשית ובין כתיבה שיווקית – המטרה הסופית.

הכתיבה החופשית היא אותה כתיבה משולחת רסן שאני כל כך ממליצה לבצע אחת ליום, כדי לנקות ולרוקן מחשבות החוצה אל הדף, כדי לאתר רעיונות, לגלות אותם. פה אין קווים מנחים חוץ מ”אל תשפטי את עצמך בחומרה”, קו מנחה שלא נשמע פשוט לביצוע והוא באמת לא כזה, אבל עם התרגול הנכון אפשר להגיע לשם.

הכתיבה השיווקית היא כתיבה לצורך מטרה. בסופו של דבר אנחנו רוצות שאנשים יירשמו לסדנה, שיגיעו להרצאה, שיקנו את הקורס הדיגיטלי או שירכשו את המוצר בחנות שלנו. אנחנו רוצות שמה שאנחנו כותבות, אותנטי, אמיתי, מהלב, עם סיפור, יעודד לאיזושהי פעולה. זו המהות בעיניי של תוכן שיווקי שנותן ערך אמיתי ויש לו סיפור מעניין.

כתיבה שיווקית

ארבע שאלות מנחות שעוזרות לכתוב יצירתי ושיווקי

כדי לעשות את זה בלי להתפזר, שרון ואני שאלנו יחד 4 שאלות שעזרו לה להתמקד במסר בלי לוותר על מקסם היצירתיות, שהשתרבבה פנימה בהמלצתי החמה. משתפת גם אתכן בארבע השאלות האלו, שהן הבסיס בעיניי לכל תוכן שיווקי עם אופי.

למי את כותבת?

למי מיועד המסר שאת רוצה לכתוב? כתיבה עם מטרה חייבת להתמקד במישהו מסוים.

אני ממליצה לראות מול העיניים דמות – זו יכולה להיות לקוחה אהובה, זו יכולה להיות מישהי שפנתה ושאלה שאלות וזו יכולה להיות פשוט מישהי שהיא לגמרי הקהל שלך. כתבי אליה באופן ישיר.

ברגע שתביני למי את כותבת, יהיה לך קל יותר למצוא את הסיפור הנכון ולחבר אותו למסר. יש לך בראש אינספור זכרונות, סיפורים קטנים, מקרי בוחן וסיטואציות שמהם הבנת משהו, הגעת לתובנה מעניינת.

כשאת כותבת על כל אלו מתוך הכרה מי הקהל שלך, התובנות האלו יכולות לתת ערך, לגרום למי שקורא להזדהות איתך ובסופו של דבר, לרצות לדעת עוד.

שרון כותבת לאנשים עייפים, שסובלים מכאבי גב באופן תמידי, חלקם מחלימים ממחלה או פציעה ומחפשים תהליך טיפולי שיחבר בין הגוף לבין הנפש, ירגיע ויחדש.

מה המטרה שלך?

זה המקום שבו הסיפורים האישיים, התובנות מהדרך והכתיבה היצירתית שמבטאת אותם מתחברים אל המטרה השיווקית.

מה את רוצה שהקורא שלך ירגיש, יעשה או יחשוב? האם תרצי ליצור התרגשות? הזדהות? להניע לפעולה מסוימת?

הגדירי מטרה ברורה לטקסט.

שרון שמתמחה בעיסוי רפואי נתקלת בפניות לא רלוונטיות של אנשים שמעוניינים בעיסוי רגיל ולא סובלים מבעיות רפואיות ששיטת הטיפול שלה יכולה לסייע להם. המטרה של שרון הייתה להדגיש שזה הייחוד שלה ולהגיע לאנשים עם בעיות בריאותיות שעיסוי רפואי יכול להקל עליהן.

איך נפגש הצורך של הלקוח עם המטרות שלך?

איזו בעיה את יכולה לפתור עבור הלקוחות שלך? זהו המקום שבו הרעיונות מתחילים לרוץ ואת יוצרת תוכן שיווקי עם ערך. ככל שתכירי את הקהל שלך טוב יותר ותקשיבי לו, כך תדעי אילו אתגרים וקשיים את יכולה לפתור עבורו.

זה המקום שבו סיעור המוחין עם עצמך הוא קריטי, זה המקום להעלות בו רעיונות לכתיבה, להציף אתגרים וקשיים מתוך סיפורים ולכולנו יש סיפורים כאלו.

שרון החליטה לכתוב פוסט על ההבדלים בין עיסוי מפנק בספא ובין עיסוי רפואי שבו תרחיב על היתרונות של העיסוי הרפואי למי שסובלים מפציעות ספורט.

מהם ראשי הפרקים לטקסט שלך?

כשאת יודעת למי את כותבת, מה המטרה של הטקסט ואיזה צורך של הלקוחות שלך את רוצה לשקף בו, כמו גם את הפתרון שאת יכולה לתת, נוצרים מול העיניים ראשי פרקים.

אצל שרון ראשי הפרקים היו: סיפור קצר על לקוחה שפנתה בבקשה לעיסוי רגיל והתגלתה כספורטאית – שגם סבלה מפציעות ספורט מעיקות בעבר (הסיפור הזה הצית את הרעיון מלכתחילה).

בהמשך כתבה שרון על היתרונות הייחודיים לעיסוי הרפואי למי שסובל מכאבים בעקבות פעילות ספורטיבית ובסוף יצרה הפנייה לפעולה – ליצור איתה קשר לקביעת אבחון ראשון וטיפול.

4 השאלות הפשוטות האלו שאת יכולה לשאול את עצמך בכל פעם שאת יושבת מול הדף הלבן, נותנות מסגרת לכל טקסט, מחברות לסיפורים ולתובנות רלוונטיות ומאפשרות עדיין את חופש הפעולה לכתוב מהלב, בלי לאבד את המטרה הסופית.

עכשיו תכתבי,

 

 

 

 

אייקון נועה

Facebook Comments

1 Comment

  1. […] 4 שאלות שחשוב לשאול לפני שאת מתיישבת לכתוב כל תוכן שיווקי  […]

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Loading...
%d בלוגרים אהבו את זה: