לקראת שנה חדשה: למה אסטרטגיית תוכן כל כך חשובה?

לקראת שנה חדשה: למה אסטרטגיית תוכן כל כך חשובה?

סדנת כתיבה רמת הגולן
האם את עומדת מאחורי הסיפור שלך? על אינטואציה וכתיבה
30 בנובמבר 2018
שיעורים שלמדתי ב-2018 על כתיבה ומסביבה
31 בדצמבר 2018
אסטרטגיית תוכן

לפעמים זה מרגיש כאילו אנחנו נשות קרקס. מחזיקות בידיים חישוקים וכדורים, מנסות לתפוס את כולם ברגע אחד, בלי שאף אחד מהם ייפול על הרצפה.

ביומיום שלנו, אלו החישובים הפיננסיים, התוכנית העסקית, העבודה מול לקוחות, ועוד קצת לקוחות, השיווק ועוד קצת השיווק ועוד אינספור דברים שאנחנו צריכות לתפוס ולהיאחז בהם, אחרת העסק שלנו לא יתקיים.

כשאנחנו מדברות על שיווק, אנחנו מדברות על יצירת תוכן. עוד מטלה, אהובה עליי במיוחד, אבל לא תמיד זורמת על מי מנוחות.

אסטרטגיית תוכן

כן, כבר קצת נמאס לשמוע את זה אבל תוכן הוא לגמרי המלך הזה שיושב על הכסא ולא רוצה לזוז. אם נפשט רגע את הקלישאה “התוכן הוא המלך”, נבין שזו פשוט הדרך שלנו לתקשר בעידן הדיגיטלי הזה. היום אנחנו פשוט יוצרות קשר דרך מילים כתובות ותמונות, הרבה יותר מלפני שני עשורים.

הטלפון נייד, צג המחשב זמין לנו תוך כדי עבודה, הפלטפורמות השיווקיות מבוססות על תוכן – וכעסקיות, את ואני צריכות להיות שם.

אז תוכן, תוכן, תוכן.

איך לתפוס את כל הרעיונות ואיך לחבר אותם למה שיש לך להציע? ולהפך – איך לחשוב על המוצר או השירות וליצור תכנים שיעזרו לך להציג אותם לקהל הלקוחות הפוטנציאליים שלך? זו בדיוק אסטרטגיית תוכן.

מהן המטרות שלך בתקופה הקרובה?

אסטרטגיית תוכן היא בעצם פוקוס.

אנחנו מציפות את כל מה שנמצא על הפרק בעסק – השירות החדש, הסדנה הנפלאה, האתר החדש או קבוצת הפייסבוק שפתחנו להגדיל את הקהילה שלנו. ואז, אנחנו מתחילות לתכנן את התוכן שייגע בכל אחד מהדברים האלו, יעטוף אותם בעניין.

מהן המטרות שיעזרו להבין איזה תוכן ניצור בחודשים הקרובים? נחליט למשל שבשלושת החודשים הקרובים אנחנו מתמקדות על להגדיל את מאגר הלקוחות, לעבוד על הבלוג החדש שלנו ולשווק סדנה מעולה שעבדנו עליה במרץ.

אלו שלוש מטרות שונות וכל אחת מהן דורשת לחשוב ביצירתיות על התוכן השיווקי שלנו.

למה בכלל לחשוב קדימה על התוכן – ואיפה הספונטניות שאת ואני כל כך אוהבות?

“אבל רגע, מה עם הספונטניות? עם לכתוב מהבטן?”.

אני מודה שגם אצלי הדילמה הזו מתקיימת, אבל אני מאמינה שכשאנחנו מתכננות מראש את ראשי הפרקים של התוכן שלנו ויודעות מה עומד על הפרק ומה אנחנו צריכות לשווק (ואיך לכתוב על זה) – קל לנו יותר לפנות מקום לספונטניות ולהיות יצירתיות יותר.

בפועל, בין אינספור המטלות שהעסק שלנו מכתיב, עדיף להיות מתוכננות מאשר לחכות לרעיון שינחת על הכתף ויעזור לנו לשווק את הסדנה או המוצר החדש שפיתחנו.

כשאנחנו קצת מתכננות, אפילו בקווים כלליים – אנחנו מוכנות יותר לכתוב ומאפשרות לעצמנו לחקור, ללמוד, לקבל השראה ולכתוב בספונטניות מהמקום הנכון.

 

אסטרטגיית תוכן

הנה כמה סיבות לעבוד עכשיו על אסטרטגיית התוכן שלך

הגדרת מטרה וכוונה

מול העיניים ניצבת לך תמונה ברורה של עשייה. מה הולך לקרות? מה כתוב ביומן? ומתי להתחיל לדבר על זה? בלי לקבל תשובות מקדימות על השאלות האלו, יהיה קשה מאד לכתוב תוכן מעניין ויצירתי, לשתף אותו בזמן ובמקומות הנכונים ולשווק דרכו את מה שיש לך להציע לעולם באותו הזמן.

פוקוס מול הלקוחות שלך

סדנה או קורס? המבצע הזה או אולי המבצע ההוא שפרסמת אתמול? ובא לך בכלל לספר על הקבוצה ומחר על הבלוג? ואולי בכלל להעלות פוסט על הכוונות שלך לעתיד? ומה עם סדרת הוידאו שאת מצלמת ממש בימים אלו כדי להעניק אותה בחינם לכל הלקוחות שלך?

וואו, כמה עשייה.

וואו, כמה מבלבל.

אין בכלל ספק שכיף ליצור, לכתוב, להפיק, לפרסם, לשתף, לקבל פידבק של “בהצלחה יא מהממת” ולגלות עוד סוד על הדבר הבא, אבל את הלקוחות שלנו זה מבלבל.

כשאנחנו בונות אסטרטגיית תוכן אנחנו מפעילות שיקול דעת – מתי לשווק מה? איזה מוצר או שירות מקבלים את הבמה עכשיו? מה רלוונטי ומה פחות? המיקוד הזה, הפוקוס, יוצר אצל הקהל שקורא אותנו הבנה חדה של מה שיש לנו לתת ברגע הזה.

יצירת תוכן באופן עקבי

התמדה – מילה כזו שנדחקת הצידה אבל כל כך ברורה כשאנחנו מדברות על שיווק. אנחנו כותבות פוסט לפייסבוק או מאמר לבלוג ואז נכנסות לתקופה עמוסה וזה פשוט לא קורה. הבלוג מעלה אבק, העמוד העסקי קורא לנו לשוב אליו ובינתיים השקט שורר. “לאן נעלמת?” היא שאלה לגיטימית לגמרי בשלב הזה.

יצירת אסטרטגיית תוכן עוזרת להתמיד בכתיבה ובשיווק באמצעות התכנים שכתבנו.

העזרה מגיעה בצורת תמונה ברורה שכתובה לנו מול העיניים – כשאנחנו יודעות איזה תוכן צריך לכתוב ולפרסם ומתי. אנחנו יוצרות הרגלי כתיבה קבועים ושגרה של שיווק ופרסום, שעוזרת ומקדמת את העסק.

מה עובד ומה פחות

אסטרטגייה, בכל תחום, היא עניין של ניסוי וטעייה. פעולות מסוימות שנכללות באסטרטגייה תהיינה מוצלחות מאד, אחרות קצת פחות. כשאנחנו מתכננות מראש, אנחנו יכולות אחר כך למדוד ולהעריך מה עבד יותר טוב.

קל להבין אילו נושאים סחפו יותר פניות ושאלות ואילו פחות, איזו פלטפורמה שיווקית עוזרת לנו להפיץ את מה שיש להציע בצורה קלילה ונעימה יותר – ואיזו קצת פחות.

בניית תוכנית אסטרטגית לתוכן שלנו עוזרת לנו לבדוק, להעריך וגם לבצע שינויים בלי לאבד כיוון.

השיווק נעשה יותר נוח, נוח

הגדרת אסטרטגיית תוכן מסודרת לתקופה הקרובה עוזרת לנו לייעל תהליכים. אנחנו כותבות במסגרות זמן קבועות, הרעיונות מתועדים ונמצאים שם לשליפה ספונטנית כשנרצה, אנחנו מבינות על מה אנחנו מתמקדות ויכולות לחקור את הנושא ולמצוא תוכן מעניין לשתף.

בפועל, השיווק נעשה יותר קל והאופציות האוטומטיות למיניהן מייעלות אפילו עוד יותר את התהליך – כל עוד אנחנו יוצרות ומתכוננות מראש.

אנחנו בונות מותג, תקופה אחר תקופה

בעצם, אסטרטגיית תוכן – כמו תוכנית עסקית, פיננסית או שיווקית, עוזרת לנו ליצור את המותג שלנו. העטיפה הזו מסביב לעשייה שלנו, השיקוף המדויק – במילים, סיפורים ותמונות – של כל מה שחשוב לנו לספר עליו, הסיפור שלנו מסופר תוך מחשבה על כל הפרטים הקטנים.

כך אנחנו יוצרות עניין, מחברות ומתחברות אל אנשים שרואים בנו משהו מיוחד, שמתחברים אלינו ואל מה שאנחנו מייצגות.

כך אנחנו יוצרות סיפור מסביב לעסק – אותנטי, נעים ועקבי – בלי להרגיש מאולצות (כי לא כתבנו המון זמן והיינו חייבות להעלות משהו לאוויר).

כך אנחנו יוצרות מסר מעניין, תמיד מגוון ומשתנה, שיש מאחוריו המון מחשבה.

כי פשוט יש לנו זמן – לחשוב, לתכנן, לכתוב, ליצור, לקבל השראה, להיות קצת מתוכננות וקצת ספונטניות.

להנות.

ומה אצלי?

את אסטרטגיית התוכן שלי אני בונה בכל שלושה חודשים. אני יושבת עם עצמי וחושבת על התוכניות שלי לרבעון הקרוב. אני מבינה מה עומד על הפרק – אולי סדנה, אולי הקורס האינטרנטי, אולי פשוט לפרסם את שירותי הכתיבה והעריכה שלי.

בתקופה הקרובה, אחד השירותים הבולטים שלי הוא אכן העבודה על אסטרטגיית התוכן של לקוחותיי. חלק מהן פונות במסגרת פגישות אישיות קצרות בהן אנחנו מגדירות יחד את האסטרטגיה לתקופה הקרובה וחושבות על התכנים שילוו אותה. אחרות מגיעות לסדרת פגישות בהן אנחנו נכנסות לעבודת עומק ויוצרות את האסטרטגיה לשנה הקרובה, בונות ממש מיתוג מילולי ותוכנית שיווק בתוכן לעסק.

המפגשים האלו מלמדים אותי על האתגרים שעומדים בפני כל אחת – וכל אחת שונה – בנושא הכתיבה השיווקית ועוזרים לי למצוא כלים לסייע. האסטרטגיה והתכנון עוזרים לנו לפרום את הקשרים, לעשות סדר ולאסוף קצת יותר בקלות את כל הכדורים והחישוקים שעפים לנו באוויר לאורך השנה.

עוד קצת בנושא ומסביבו: 

עוד על אסטרטגיית תוכן ואיך אני בונה אותה עם הלקוחות שלי

עוד על איך לארגן את הרעיונות שקופצים לך לראש ונעלמים מהר מדי

סדנת הכתיבה שלי מגיעה בינואר לתל אביב ותעזור לך לבנות אסטרטגיית תוכן נהדרת

מוכנה להתחיל לכתוב כבר עכשיו? הקורס האינטרנטי שלי הוא מקום מצויין להתחיל בו

 

 

Facebook Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Loading...
%d בלוגרים אהבו את זה: